Böbrek Taşı Ağrısı İçin Neler Yapılabilir ve Öneriler

Böbrek Taşı Ağrısı İçin Neler Yapılabilir ve Öneriler
Böbrek insan vücudunda başta üreler ve çeşitli zararlı maddelerin atılması bakımından önemli bir görev görür. Fakat bazı nedenlerden ötürü böbrek görevini tam anlamıyla yapamaz.

Böbrek insan vücudunda başta üreler ve çeşitli zararlı maddelerin atılması bakımından önemli bir görev görür. Fakat bazı nedenlerden ötürü böbrek görevini tam anlamıyla yapamaz. Kalsiyum ve ürik asit gibi öğeler de böbrek içerisinde kalır ve kristalleşmeye başlar. Bu kristalleşme daha sonra taşa dönüşmektedir. Taşların boyutları her zaman aynı değildir. Çok küçük olabileceği gibi oldukça iri boyda da olmaktadır. Çok küçük olanlar böbrek kumu olarak da adlandırılmaktadır. Pinpon büyüklüğünde taşların görüldüğü de olmaktadır.

Taşlar her zaman olduğu yerde kalmaz ve yer de değiştirebilirler.

Bu sayede idrar kanalı aracılığıyla dışarı da atılabilmektedir. Fakat bu durum hastanın bir hayli acı çekmesine neden olmaktadır. Çünkü taşı idrar yolu ile dışarı atmak kolay bir durum değildir ve ciddi bir biçimde ağrı vermektedir.

İdrar yolu ile böbrek taşını dışarı atmak için sıvı tüketiminin yüksek olması gerekmektedir. Yazın 2,5 litre kışın ise 1,5 litre sıvı alt seviyede olmak üzere tüketilmelidir. Meyve suyu, çay gibi sıvılar da tüketilebilir. Bira tüketilmesinin böbrek taşı düşürmede etkin olacağı gibi bir kanı vardır ancak bu doğru değildir. Önemli olan sıvı tüketmektir. Özellikle bir tüketilmelidir gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun dışında ESWL yani vücut dışından şok dalgalarla taş kırılmaktadır ancak bu da bir cerrahi yöntemdir. Vücuda 1 cm’lik kesi açılarak böbreğe girilir ve taşlar kırılarak ya da bütün olarak çıkartılır.

Üretoroskopi yöntemi ile de tedavi uygulanır. Bu yöntemde ürüteroskop denilen alet yardımıyla idrar yolundan girilerek tedavi yapılır.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet