Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırıktan Kurtulmanın Yolu

Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırıktan Kurtulmanın Yolu
Hıçkırık, neredeyse hemen hemen herkesin başına gelebilen, geçici ama can sıkıcı bir durumdur. Peki hıçkırık nasıl geçer? Hıçkırıktan kısa sürede kurtulmanın basit yöntemleri...

Hıçkırık, her yaştan kişinin başına gelebilecek, kısa süreli diyaframın istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Ancak kısa ya da uzun süren hıçkırık, kişiyi konuşmada, yemede veya içmede rahatsız eder. Bu yüzden hemen geçmesini isteriz. Peki Hıçkırık nedir? Hıçkırık neden olur? Hıçkırık nasıl geçer? Sizler için merak edilen soruları yanıtladık.

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık, nefes almamızda önemli bir yeri olan diyaframın istemsiz bir şekilde kasılması sonucu meydana gelir.

Hıçkırık esnasında çıkarttığımız garip 'hık' sesi ise; diyaframın her kasılmasında ses tellerinin aniden kapanması sonucu meydana gelir.

Hıçkırık Nedenler?

Hıçkırık genelde aşırı yeme, alkollü ve gazlı içecekler tüketme, heyecan, stres ve ani sıcaklık değişikliklerinden meydana gelebilir.

Ancak hıçkırık, bazı durumlarda tıbbi nedenlerden de kaynaklı olabilir. Bu yüzden 48 saatten fazla uzun süren hıçkırık krizinde uzman bir doktorda danışmanızda fayda var.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık anında yapabileceğiniz bazı doğal ve basit yöntemlerle kısa sürede hıçkırıktan kurtulabilirsiniz.

Hıçkırığı geçirdiği bilinen en basit yöntem, bir kese kağıdı veya torba içerisine nefes alıp vermektir. Ayrıca bol bol su içmek ve nefes tutmakta bilinen diğer yöntemlerdir.

Ancak bu tür basit yöntemlerden sonuç alamadıysanız, vereceğimiz yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Hıçkırığı geçiren başlıca yöntemler;

  • Burun deliğinden sirke çekmek
  • Limon koklamak
  • Hızlı nefes alıp vermek
  • Öğürmek
  • Buz yutmak
  • Buzlu su içmek

Keşfet