Katarakt tedavi edilmezse ne olur?

Katarakt tedavi edilmezse ne olur?
Katarak tedavisi bütün dünya çapında bunu ilaçlar ile tedavi edebilir miyim?, geciktirebilir miyiz acaba? gibi çalışmalar yapılmaktadır.

C vitaminin kataraktta geciktirme adına oldukça faydasının olduğu bilinmektedir. Omega 3 denilen bir ilacın katarakta geciktirdiğine dair olgular vardır. Güneşten korunmanın katarakttın etkilediğini ve gelişimini engellemesini sağlamaktadır. Ancak günümüzde kabul edilebilir net katarakt tedavi edilmeye yardımcı bir ilaç mevcut değildir. Bunun itibariyle kataraktın tedavisini bozulmuş göz ici merceğini değiştirmek dışında bir tedavisi yoktur. Yani kataraktın günümüzde kabul edilebilir tedavisi kataraktır, cerrahilerdir.

Katarakt ameliyatı eğer ki yapılmazsa kişi ileriki yaşlarında görme problemleri ile karşılaşabilir. Kendinizde katarak olup olmadığını şu şekilde anlamanız aslında mümkündür;

Örneğin çevrenizdeki ışıkları, cisimleri, objeleri vb. gibi öğeleri görmek istemiyorsanız katarak olabileceğinizin şüphesini taşımaktadır. Hastanelerde göz muayanesi yaptırarak gözünüzde herhangi bir sorun olup olmadığını uzman hekimlerce öğrenmeniz daha doğrudur.

Keşfet