Kemik Ağrılarından Sizi Kurtaracak 8 Süper Besin

Kemik Ağrılarından Sizi Kurtaracak 8 Süper Besin
Bazı besinlerin ağrılara iyi geldiği biliniyor. Gazete Duvar, ağrılara iyi gelen besinleri sıraladı. İşte sizleri ağrılarınızdan kurtaracak o besinler...

Çoğu zaman günün stresine, yoğun iş temposuna veya bazı sebeplere bağlı olarak vücudumuzun çeşitli yerlerinde ağrılar hissedebilir. Genelde strese dayalı yaşadığımız geçici ağrıları evde hazırlayacağınız bazı çaylar ya da sebzelerle geçirmek mümkün. Bazı besinlerin doğal bir antibiyotik görevi gördüğü herkes tarafından bilinir. Bunların başında da sarımsak gelir. Ancak bazı besinler doğal antibiyotik görevi görürken bazıları da doğal bir analjeziktir. Yani ağrı kesici.

Gazete Duvar'da yer alan bir haberde kemik ağrılarına iyi gelen doğal ağrı kesici besinlere yer verildi. Bizde sizler için bu besinleri derledik.

Ağrı Kesici Besinler

Chia Tohumu

Chia tohumu, sadece sağlığına dikkat edenlerin değil, yeteri miktar omega-3 almak ve kemik ağrılarını geçirmek isteyenlerin de tükettiği bir tür yiyecektir.

Kırmızı Meyveler

Kırmızı meyveler, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Ağrı hafifletici olan bazı kırmızı meyveler ise; dut, böğürtlen, çilek, kuşburnu ve yaban mersinidir.

Ananas

Ananas, bromelayin ismi verilen enzimlerin birleşimini içerir. Bu enzimler, vücudun enflamasyonunu artırarak kemik ağrılarını azaltmayı tetikler.

Pancar

Kırmızı sebzelerin en sağlıklısı olarak bilinen pancar, antioksidan özelliği bulunan betalain içerir. Bu madde ağrıları geçirmek için birebirdir.

Kırmızı Lahana

Kırmızı lahanada, pancar ve kırmızı meyveler gibi güçlü bir antioksan kaynağıdır. Ağrılara iyi gelmesinin yanı sıra kalp sağlığı içinde faydalıdır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, yüksek miktarda karetonoid ve flavonoid içerir. Bu maddeler ağrıları hafifletmekte etkilidir. Özellikle pazı, ıspanak ve lahana yüksek miktarda bu maddeleri içerir.

Turuncu Sebzeler

Karetonoid bakımından zengin havuç, tatlı patates ve balkabağı gibi turuncu sebzeler de yeşil yapraklı sebzelerle aynı görevi görür.

Yağlı Balıklar

EPA ve DHA adlı omega-3 yağı içeren yağlı balıklar sadece ağrı kesici özelliği değil, kemik sağlığını korumada da etkilidir. Bilinen en besleyici yağlı balıklar ise; somon, uskumru, ringa ve sardalyedir.

Keşfet