Konsantrasyonu yarayan 5 ipucu

Konsantrasyonu yarayan 5 ipucu
Neden bazen konsantre olmakta zorluk çektiğimizi düşünüyorsunuz? Konsantrasyon doğuştan gelen bir durum değildir, kazanılmış bir beceridir, bu nedenle geliştirilebilir. İşte zor koşullarda bile konsantrasyonunuzu güçlendirecek 6 ipucu:
  1. Göreve duygusal olarak bağlanın. Bunu daha önce düşündün mü? İp yürüyüşçüleri ve aslan eğitmenleri, hayatları pamuk ipliğine bağlı olduğu için konsantrasyon sorunu yaşamazlar. Ancak zihin yapılanlara karşı hevesini kaybettiğinde, dikkatin dağılması normaldir. Bu durumda kendinize hatırlatın, "Bu görevin en çok hangi yönüne önem veriyorum".
  2. Sıklıkla dikkatinizi dağıttığınız şeylerden kurtulun. Aile fotoğrafları, dergiler ve işinizle ilgili olmayan her şey, hatta size e-posta göndermenizi hatırlatan masaüstü simgeleri bile...
  3. Dikkatinizin dağılmaması için kendinizi eğitin. Odaya biri girdiğinde veya kapı kapandığında, önünüzde ne olduğuna daha fazla dikkat edin. Biri sizinle konuştuğunda, düşüncelerinizin oyalanmasına izin vermeyin. Diğer kişiyi, duyduklarınızı tekrar etmeniz gerekiyormuş gibi dinleyin.
  4. Büyük resmi hatırlayın. Ancak, eldeki göreve odaklanmayı unutmayın. Yaptığınız eylemlerin uzun vadeli sonuçlarını düşünürseniz, sizi bunalımdan korumak için zihniniz kendini kapatacaktır.
  5. Arada bir mola verin. Yaklaşık 40 dakika boyunca bir göreve odaklanabilmelisiniz. Ardından 5 dakika dinlenin. Her zaman sandalyede oturma pozisyonunuzu değiştirin. Bu dolaşımınızı hızlandıracak ve beyninize daha fazla oksijen girmesine izin verecektir.
  6. Kendinize engellerin nerede olduğunu sorun. Belirli bir göreve odaklanırken uzun süreli bir sorunla karşılaşırsanız, yaptığımız iş size uygun olmayabilir. Bu durumda, hala kendinizi kabul etmeye zorluyorsanız, kendinize karşı dürüst olup olmadığınızı düşünün

DOKTOR TARİF

Keşfet