Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?
Birçok yararı kendinde bulunduran limon, ayrıca her zaman da yararlandığımız bir turunçgildir. Limon ister kabuğu, ister limonun suyu, isterseniz de limon tuzu olsun her zaman rahatlıkla yararlandığımız bir c vitamini deposudur.

Birçok yararı kendinde bulunduran limon, ayrıca her zaman da yararlandığımız bir turunçgildir. Limon ister kabuğu, ister limonun suyu, isterseniz de limon tuzu olsun her zaman rahatlıkla yararlandığımız bir c vitamini deposudur. Peki, limonun yararları nelerdir. Ne tür sorunlara iyi gelir hep birlikte bakalım.

C vitamini bakımından zengin olan limon, nezle, grip gibi hastalıklar geçiren kişiler için limonla yapılan ıhlamur, çaya damlatılan limon, suya koyulan limon ve benzeri şekilde kullanılması bu sorunlara karşı önemle ve tedavi oluşturmaktadır.

Bağırsak sorunu olan hastalarda limon bağırsakları temizlendiği söylenir. Böbrekte oluşan taş, safra kesesinde oluşan taş be benzeri sorunlarda limon ve limon suyunun bu taşları çözmede iyi olacağı ayrıca maden suyunun limonlu tercih edilmesi de bu taşlar için kesin çözümdür.

Yüksek tansiyon sorunu olan hastalarda bir bardak limonlu suyu iyi çözüm sunacaktır.
Göz sağlığını korur. Ayrıca cilt sorunları konusunda her zaman kesin çözüm sunan bir maskedir. Cilt lekeleri olsun, akneler için olsun, siyah nokta sorunları için ayrıca yüz gençleştirme ve beyazlatma gibi birçok işlem için limon tercih edilir.

Kozmetik ürünlerden olan krem ve parfüm gibi ürünlerde limondan yararlanılmaktadır. Ayrıca limon saç ve tırnak bakımı konusunda da kullanılabilir. Kaşıntı sorunu olan kişilerde limon iyi çözüm sunar. Diş beyazlatma konusunda ise limon kabuğundan başka yararlı bir şey yoktur. Kepek sorunu olan kişilerde kepeği azaltmada, sindirim sorunu çeken hastalarda sindirimi kolaylaştırmaya, beyin sağlığını koruma gibi pek çok sorun için limondan başka faydalı bir besin bulamazsınız. Ayrıca limon kabuğu, limon yaprağı ve limon çiçeği gibi diğer parçaları da besin deposudur.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet