Mide Yanması ve Hazımsızlık Nedir? Tedavisi Var Mıdır?

Mide Yanması ve Hazımsızlık Nedir? Tedavisi Var Mıdır?
Halk arasında sıklıkla görülen ve özellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan hazımsızlık problemi büyük rahatsızlıklar yaratabilmektedir.

Halk arasında sıklıkla görülen ve özellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan hazımsızlık problemi büyük rahatsızlıklar yaratabilmektedir. Pek çok durumda tedavi edilmesi ve engellenmesi mecburi hale gelmektedir.

Mide Yanması ve Hazımsızlık Nedir?

Hazımsızlık sorunu genellikle yemek sonrasında görülmektedir. Bunun dışında da görülmesi mümkündür. Genel belirtileri ve şikayetleri arasında karın bölgesinde yanma ve ağrı hissi ile mide bulantısı görülebilmektedir.

Bu sorun genellikle yemek sonrasında görülür ve sadece birkaç lokma yemiş kişilerde bile çok fazla yemiş hissi oluşturmaktadır. Bu şekilde çok yemiş gibi hissettirdiği için halk arasında hazımsızlık olarak adlandırılır.

Hazımsızlık Sorunu Belirtileri Nelerdir?

Hazımsızlık görülen kişilerde en net belirti mide yanmasıdır. Bu yanma hisse yemeklerin sindirilememesine benzemektedir. Buna ek olarak:

  • Karın üst bölgelerinden başlayarak göğüs ortalarına kadar yayılabilen karın ağrısı ve yanma hissi
  • Aşırı doyma hissi
  • Mideden ağza sıvı gelmesi ( Reflü )
  • Mide bulantısı ve bazı durumlarda kusma
  • Sık sık ağızdan gaz çıkarma ihtiyacı
  • Midenin üst tarafına denk gelen üst karın bölgesinde şişlik benzeri durum

sıklıkla görülen belirtilerdir ve bu belirtileri yaşayanlar bir uzmana başvurmalıdırlar.

Hazımsızlık ve Mide Yanması Tedavisi

Hazımsızlık durumu temelde bir hastalık değildir. Bu durum sadece farklı sorunların insanda ortaya çıkardığı bir belirtidir. Bu nedenle hazımsızlık sorununun çözülmesi için yapılması gereken şey bu belirtiye sebep olan hastalığın ya da problemin teşhis edilmesidir.

Hazımsızlığa sebep olan muhtemel hastalıklar ve sorunlar bilindiği için bunları ortaya çıkarması muhtemel olan teşhis ve muayene yöntemleri denenmektedir. Bu şekilde kişinin problemi teşhis edilerek tedavisine başlanır ve bunun sonucunda da kişinin hazımsızlık problemi çözülmüş olur.

Genellikle sindirim sisteminde sorunlara yol açarak hazımsızlık hissinin oluşmasına ve zamanla artmasına sebep olan durumların başında sigara ve alkol kullanımı gelmektedir. Sürekli olarak ve aç karnına sigara tüketen kişilerin sindirim sistemine zarar vermesi ve bunun bir sonucu olarak da hazımsızlık problemi yaşaması son derece muhtemeldir. Bunun dışında düzensiz beslenme de dönemsel hazımsızlık sorununa sebep olabilir.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet