Pire Isırığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Pire Isırığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?
Pireler yüzyıllardır insanları ve memeli diğer canlıları emerek yaşamaktadır. Yeryüzünün her yerinde bulunmaktadırlar.

Pire

Pireler yüzyıllardır insanları ve memeli diğer canlıları emerek yaşamaktadır. Yeryüzünün her yerinde bulunmaktadırlar. Özellikle küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştirilen yerlerde pirelerle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Pireler çok küçük boyutlarda kanatlı hayvanlardır. Zıplayarak da yer değiştirdikleri bilinmektedir. Zıplama boyutları hangi türden olduklarına göre farklılık göstermektedir.

Hayvanlarla temas ettikten sonra pirenin size bulaşması ihtimalini artırırsınız. Pireler size geçtikten sonra derinizi ısırıp kanınızı emeceklerdir. Bu ısırığa bağlı olarak farklı deri hastalıklarına yakalanabilirsiniz. Peki, pire ısırmasına ne iyi gelir? Nasıl geçer? Bu soruların cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız. Pireler taşıyıcı hayvanlardır.

Bu yüzden pire ısırıkları tahmin ettiğinizden çok daha fazla hastalığı size taşıyacaktır. Pirelerden korunmak için hayvan yetiştiricilerinin aldığı pek çok tedbir vardır. Fakat siz bireysel olarak pirelerden korunmak için özel spreylerden kullanabilirsiniz. Pireler aynı zamanda Anadolu’da sıklıkla kullanılan yün eşyaların örneğin yorganların, yastıkların içinde de saklanabilir. Tüm evi ya da bahçenizi de pireler sarabilir. Bunu önlemek için ilaçlama yapılmalıdır.

Pire Isırığı Nasıl Geçer?

Pire ısırması kişiye acı veren bir olaydır. Hemen müdahale edilmesi çok önemlidir. Pire ısırığının meydana geldiği alan iyice temizlenmelidir. Temizlik ürünleri ile ısırığın meydana geldiği bölge iyice yıkanmalıdır. Daha sonra bu bölgeye alkol ya da alkol içeren ürünler sürülmelidir. Pire ısırığı sonrasında kişide kaşınma söz konusudur. Kaşınma hissini önlemek için alkol içeren maddeler kolonya gibi bölgeye sık sık sürülebilir.

Pire ısırmasına ne iyi gelir? Nasıl geçer? Pire ısırığına iyi gelen bir diğer madde limondur. Bir limon kesilerek suyu çıkarılır. Pire ısırığının meydana geldiği bölgeye bu su sürülür. Asit ısırığa iyi gelmektedir. Kaşınma hissiyatını giderebilir.

Bu yöntemler canınızı acıtabilir. Fakat daha sonra acınız ve kaşınma hissiyatınızda azalma olacaktır. Pirelerden korunmak için pireli hayvanlarla temas etmeyin. Eğer evinizde vs. oluşmuşsa yayılmaması için muhakkak profesyonel yardım isteyin.

Pire ısırığının etkili yaklaşık bir haftada iyileşebilmektedir. Siz hastane veya eczanelere de başvuru yapabilirsiniz. Size özel kremler, ilaçlar verebilirler.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet