Psikolog Nasıl Olunur? Psikolog Olma Şartları Nelerdir

Psikolog Nasıl Olunur? Psikolog Olma Şartları Nelerdir
Son yıllarda psikolog oldukça çok tercih edilen bir meslek olmaktadır. Bundan dolayı psikolog nasıl olur? Psikolog olma şartları nelerdir? Çok sorulan ve araştırılan bir meslektir.

Son yıllarda psikolog oldukça çok tercih edilen bir meslek olmaktadır. Bundan dolayı psikolog nasıl olur? Psikolog olma şartları nelerdir? Çok sorulan ve araştırılan bir meslektir.

Psikolog nasıl olunur? Psikolog olma şartları nelerdir? Çok araştırılan ve merak edilen bir meslek olmaktadır. Psikolog son zamanlar da en çok tercih edilen bir meslek olmaktadır. Psikolog olmak için ilk önce psikoloji nedir? Bunu bilmek gerekmektedir.

Psikoloji Nedir? ve Psikolog Nedir?

Psikoloji; kişilerin zihinsel ve davranışlarının süreçlerini inceleyen bir bilim dalı olmaktadır. psikoloji biliminden faydalanmak isteyen kişiler ve bu hizmeti veren kişilere psikolog denilmektedir. Her zaman her ülkede psikolog olmanın çok değişik özellikleri bulunmaktadır.

Psikolog Nasıl Olunur?

Son yılların en gözde mesleği psikologluk olmaktadır. Psikolog terimin de ülkemiz de öğretilmeye başlanması ile her gün değerlenen psikolog mesleği kişilerin düşünce ve duyguları üzerine çalışmaktadır. Psikolog olmak için; Fen Edebiyat üniversitesinden psikoloji bölümünü bitirmek gerekir.

Psikolog Olma Şartları Nelerdir?

Psikolog olma şartları çok önemli olmaktadır. En önemli şartlarından birisi de dört senelik Psikolojik bölümünden mezun olunması gerekir. Psikolog olma şartları ;

v Çok iyi bir dinleyici olmaları gerekir;

v Sabırlı olmaları gerekir,

v Aceleci ve öfkeli olmamaları gerekir,

v Araştırmacı bir ruha sahip olmaları gerekir,

v Sosyal bir kişiliğe sahip olmaları gerekir,

v İnsan ilişkilerinde iletişimi yüksek olmaları gerekir,

v Mantıklı olmaları gerekir,

v Çözüm odaklı olmaları gerekir,

v Çok düzgün bir diksiyona sahip olmaları gereklidir.

Psikologların Çalışma Alanları Nerelerdir?

Psikologların çalışma alanları çok geniş olmaktadır. Bunlar sırası ile;

v Devlet kurumlarında,

v Özel kurumlarda,

v Sosyal hizmetlerde,

v Hastanelerde,

v Okullarda,

v Bakım evlerinde,

v Sağlık tesislerinde,

v Anaokullarında ve kendilerine özel muayene açabilirler.

Psikolog Maaşları Ne Kadardır?

Psikologlar çalıştıkları kurumlara göre farklı farklı maaşlar alabilirler. Devlet hastanelerinin maaşları özel yerlere bakarak farklılık gösterebilmektedir. Psikolog maaşları yer ve özelliklerine göre çok değişmektedir. Her zaman maaşları kıdemine göre de değişebilmektedir.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet