Tırnak Mantarı Başlangıcı Nasıl Olur? En Yaygın 10 Belirti

Tırnak Mantarı Başlangıcı Nasıl Olur? En Yaygın 10 Belirti
Tırnak mantarı başlangıcı genellikle kolayca anlaşılabilir. Çünkü hastalarda görülen semptomlar genel olarak aynıdır. Bu nedenle kişinin kendi kendine teşhis edebileceği bir hastalıktır.

Aşağıda tırnak mantarı neden olur ve en yaygın belirtileri nelerdir listelendi. Bu belirtiler, bir ya da birden fazla tırnağınızda varsa ev ilaçları ile çare arayabilir veya tıbbi yöntemlerle tedavi için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Neden Olur? Sık Karşılaşılan Enfeksiyon Nedenleri

Tıp dilinde Onikomikoz enfeksiyonu olarak bilinen tırnak mantarı çeşitli kökenlerden deri ve tırnaklarda gelişebilir. Daha çok ayak tırnaklarında görülür. Vücutla temas eden mantarlar ve mayalar, ayaklarınız terlediğinde nemli bir ortam oluşmasından dolayı üreme fırsatı yakalarlar. Özellikle yaz aylarında daha hızlı bir üreme söz konusudur.

Tırnak mantarı nedenleri oldukça çeşitlidir. En yaygın neden, dermatofit adı verilen bir mantar türüdür. Tırnak çatlaması, uzun süre ayakların havasız kalması, ayaklarda kan dolaşımının azalması, terlemesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve ileri yaş gibi faktörler de tırnak enfeksiyonu için risk oluşturabilir. Nadirde olsa el tırnaklarında enfeksiyon görülebiliyor. Bundan dolayı el tırnak mantarı neden olur şeklinde soru soran okurlarımıza yaşlandıkça ve nemli koşullarda çok fazla zaman geçirildikçe riskin arttığını söyleyebiliriz.

Tırnak Mantarı Başlangıcı Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarı belirtileri arasında renk ve şekil bozukları ilk sıra yer alır. Bu nedenle tırnak mantarı başlangıcı özellikle renk değişikliklerinden kolayca anlaşılabilir. Sağlıklı bir tırnak pembemsi beyazlığa sahiptir. Solgun veya mat bir görüntüsü yoktur. Özellikle dokunulduğunda pembe renk daha iyi gözlemlenir ve sağlıklı bir tırnak yapısına sahip olunduğu anlaşılır. Eğer renk veya şekil bozukluğu gözlemlediyseniz şu tırnak mantarı belirtileri var mı kontrol etmelisiniz:

  • Tırnakta kalınlaşma
  • Renk koyulaşması
  • Tırnak yapısının kuruması-sertleşmesi
  • Sarı veya kahverengi çizgiler oluşması
  • Tırnağın parçalanması-ufalanması
  • Kolay kırılması
  • Ağır bir koku gelmesi

El ve Ayak Tırnaklarında Enfeksiyonla Karşılaşıldığında Ne Yapılmalıdır?

Tırnak mantarı başlangıcında belirtiler birkaç tırnağınızda veya tamamında görülebilir. Enfeksiyon kapan tırnak, hızla ürediğinde bu enfeksiyonu diğer ayağa hatta vücudun farklı bölgelerine bulaştırabilir. Ancak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tedavi türlerini ve evde kullanılabilen ilaçları inceleyerek, bu hastalıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Kaynak: Doktor Tarif

Keşfet